Valko fehér ribizli (Ribes rubrum) – fajtabemutató
Mára eljutottam odáig a ribizli iránti szenvedélyemmel, hogy közel negyven fajtából álló gyűjteményem van a különböző ribizlikből és egresekből. Az egyik legutóbbi beszerzésem alkalmával jutottam hozzá a Valko fehér ribizlihez (Ribes rubrum), amelyről sajnos túl sok infót nem sikerült kiderítenem. Annyit tudtam meg róla, hogy ha minden igaz, akkor egy észtországi nemesítésű fajta, amelyet Johannes Parksepp és Asta-Virve Libek hozott létre, és 2004-ben jegyezték be új fajtaként. Így tehát egy viszonylag új fajtáról van szó.
Első sorban nem is ezt a fajtát szerettem volna beszerezni, hanem a Bajana fehér ribizlit, de sajnos a külföldi rendelések egyik óriási problémája a nagyon magas postaköltség, így ha már rendeltem, mellé dobtam a Valko fehér ribizliből és a Rondom piros ribizliből is egy-egy tövet, hiszen úgyis egres- és ribizli fajtagyűjteményem van, elfér benne még egy-két új fajta. Legfejjebb, ha nem válnak be, majd lecserélem őket, ahogy azt szoktam.
A Valko fehér ribizli bemutatása
A Valko fehér ribizli egy nagyon bőtermő, nagy hozamú, késői érésű fajta, amelyet elsősorban feldolgozási célokat szem előtt tartva nemesítettek. Íze kiváló, cukor-sav aránya kiegyenlített, így friss fogyasztásra is éppen úgy alkalmas, mint feldolgozásra. Bokra közepes növekedési eréjű, nem túl szétterülő. Fürtjei kimondottan hosszúak, nagyjából fél centi átmérőjű bogyói teljes érésben sárgásfehérek. A ribizliket veszélyeztető gombabetegségekkel szembeni toleranciája jónak mondható, de a levélpirosító ribiszkelevéltetű ellen sajnos ez a fajta sem védett. Sajnos azonban egyelőre ennél többet nem tudok róla, amint lesz saját tapasztalatom a fajtával kapcsolatban, frissíteni fogom ezt a posztot.
Hol lehet beszerezni a Valko fehér ribizlit?
Idehaza egyelőre nagyjából sehol, de a metszésből származó, korlátozott számú vesszőket, illetve az esetlegesen túlszaporításból származó növényeket (szabadgyökérrel postázom) tavaszonként meghirdetem eladásra, ahogyan a fügéim metszését követően szoktam a füge dugványokat is. A ribizli fajok nagyon könnyen szaporíthatók dugványozással.
Aki azonban nem akar ezzel bíbelődni, annak nem marad más hátra, mint addig kutatni, amíg valamelyik külföldi kertészet kínálatában meg nem találja. Ez azonban nem olcsó mulatság a relatíve magas postaköltség miatt. 😕 Mivel azonban tényleg nagyon könnyű a ribizlit dugványról szaporítani, érdemes lehet benevezni egy-két dugványra, vagy esetleg szabadgyökerű növényre tőlem valamelyik tavasszal. Így legalább biztosan fajtaazonos növényetek lesz. 😉 A dugványokat a Fügés ember facebook oldalon, illetve itt, a weboldalon fogom meghirdetni, ezért érdemes lehet a facebook oldalt követni, itt pedig feliratkozni a hírlevélre, hogy biztosan ne maradj le róla, amikor a korlátozott számú vesszőket meghirdetem eladásra. 👍
LEGYÉL TE IS KREATÍV KERTÉSZ TÁMOGATÓ!
A minőségi kertészeti és kertépítési szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a kertet, kerti munkát valamint a növényeket, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, kertet, növényeket kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! A kattintás átvezet a Fügés ember weboldalamra, mert a támogatásokat azon keresztül fogadom. Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő kávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Megjegyzés küldése