Bajana ribizli (Ribes rubrum), egy fantasztikus fajta Oroszországból
A [Баяна] Bajana fehér ribizli egy későn érő fajta, amelyet az Összoroszországi Gyümölcstenyésztési Tudományos Kutatóintézetben nemesítettek a „Heinemanns Rote Spätlese” és „Red Lake” fajták keresztezéséből. 2007 óta szerepel a tenyésztési eredmények állami nyilvántartásában, amelyet a feketeföld középső régiójában engedélyeztek.
Érdekességként jegyzem csak meg, hogy nem a Bajana az egyetlen fehér ribizli, a fenti két fajta keresztezéséből lett nemesítve, ugyanis a Blanka fehér ribizli is ebből a „nászból” született, csak nem Oroszországban, hanem Szlovákiában.
A Bajana fehér ribizli bemutatása
A Bajana ribizli erőteljes növekedésű, enyhén szétterülő, sűrű koronát nevel. A növekvő egynyári hajtások egyenesek, vastagok, vöröses „barna” színűek. A rügyek nagyok, keskenyek, széles, rövid száron, kissé eltértek a hajtástól. A levélnyél széles, háromszög alakú. Levelei három-öt karéjosak, nagyok és világoszöldek. lisztharmattal szemben magasfokú rezisztenciát mutat, de a levélpirosító ribiszkelevéltetű ellen sajnos ez a fajta sem védett, ahogyan egyik másik fajta sem.
A bogyók közepes méretűek (0,5-0,7 g), kerekek, átlátszóan fehérek. Ízre desszert fajta, amiben kellemesen harmonizál a cukor és a savasság. Pektin tartalma relatíve magas, így jó zselésítő tulajdonságokkal rendelkezik, kiváló lekvár alapanyag. Kevés nagy mag van a bogyókban. Kémiai összetétel: oldható szárazanyag: 10,4%, összes cukor: 7,6%, titrálható savtartalom: 1,8%, aszkorbinsav: 40,3%, pektin: 8,3%. A Bajana ribizli hazánkban teljesen télálló, és rendkívül bőtermő. Átlagos terméshozama 15,0 t/ha, azaz nagyjából 2,2 kg/bokor.
Hol lehet beszerezni a Bajana fehér ribizlit?
Idehaza egyelőre nagyjából sehol, de a metszésből származó, korlátozott számú vesszőket, illetve az esetlegesen túlszaporításból származó növényeket (szabadgyökérrel postázom) tavaszonként meghirdetem eladásra, ahogyan a fügéim metszését követően szoktam a füge dugványokat is. A ribizli fajok nagyon könnyen szaporíthatók dugványozással.
Aki azonban nem akar ezzel bíbelődni, annak nem marad más hátra, mint addig kutatni, amíg valamelyik külföldi kertészet kínálatában meg nem találja. Ez azonban nem olcsó mulatság a relatíve magas postaköltség miatt. 😕 Mivel azonban tényleg nagyon könnyű a ribizlit dugványról szaporítani, érdemes lehet benevezni egy-két dugványra, vagy esetleg szabadgyökerü növényre tőlem valamelyik tavasszal. Így legalább biztosan fajtaazonos növényetek lesz. 😉 A dugványokat a Fügés ember facebook oldalon, illetve itt, a weboldalon fogom meghirdetni, ezért érdemes lehet a facebook oldalt követni, itt pedig feliratkozni a hírlevélre, hogy biztosan ne maradj le róla, amikor a korlátozott számú vesszőket meghirdetem eladásra. 👍
LEGYÉL TE IS KREATÍV KERTÉSZ TÁMOGATÓ!
A minőségi kertészeti és kertépítési szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a kertet, kerti munkát valamint a növényeket, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, kertet, növényeket kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! A kattintás átvezet a Fügés ember weboldalamra, mert a támogatásokat azon keresztül fogadom. Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő kávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Megjegyzés küldése