Ribizli szaporítása dugványozással – egyszerűbb nem is lehetne
Sokat írtam már a kertemben lévő ribizli fajtákról, és általában mindenhol leírom, hogy mennyire könnyű a ribizli dugványozással történő szaporítása. Ebben a cikkben most ezt fogom bemutatni lépésről lépésre, hogy lássátok, tényleg mennyire egyszerű a ribizli dugványozása.
Ebben egyébként nincs nagy különbség a piros ribizli és a fekete ribizli között, mindkettő egyaránt jól gyökeresedik, ha a megfelelő dugványt a megfelelő időben a megfelelő közegbe dugványozzuk, majd a megfelelő körülményeket biztosítjuk a számára a megfelelő időn keresztül... 😁
Mikor érdemes a ribizlit dugványozni?
A szakirodalom szerint ősszel lombhullás után, vagy tavasszal rügypattanás előtt. A lényeg, hogy a dugványokat még a növény nyugalmi állapotában vágjuk le és dugványozzuk el. Látható tehát, hogy igen nagy idő intervallum áll rendelkezésünkre ehhez, én mégis a tavaszi dugványozást részesítem előnyben, és ezt ajánlom mindenkinek. Ennek egyik oka az, hogy az ősszel eldugványozott vesszőket tavaszig pátyolgatni kell, mert azok is tavasszal fognak csak gyökeret ereszteni. A másik, és ez a legfőbb ok: hogy a ribizli metszésére a legalkalmasabb időpont a tél vége. Általában február végéig bezárólag érdemes megmetszeni a ribizli bokrokat. Ezt követően a frissen levágott ágakból lehet dugványozni, amelyek pár hét alatt meggyökeresednek, és nem kell őket hónapokig istápolgatni.
Milyen a jó ribizli dugvány?
A legjobb eredményt az egy-három éves vesszőkkel érhetjük el, ezért ilyeneket érdemes vágni. A vastagságuk nem annyira fontos, inkább a hosszukra érdemes figyelni. A jó dugvány legalább öt rüggyel rendelkezik, és nincs rajta elágazás. A csúcsrügyeket érdemes lecsippenteni róluk, mert akkor hamarabb számíthatunk a gyökerek megjelenésére. A dugványok alsó vágását a vesszőre merőlegesen ejtsük meg közvetlenül egy rügy alatt. A felsző metszést 30-45 fokban ejtsük meg 4-5 milliméterrel egy rügy felett úgy, hogy a vágás a rüggyel szembeni oldal felé lejtsen.
Így amikor beindul a nedvkeringés, és a vágás elkezd „könnyezni”, akkor nem a rügyre folyik le a ribizli nedve. Ez fontos, mert különben károsodhat a rügy. A legvágott dugványokat érdemes mielőbb eldugványozni. Ha nem tudjuk vagy nem akarjuk azonnal eldugványozni a ribizli vesszőket, akkor fektessük őket vizes homokba, és tartsuk ott őket a felhasználásig. Erre a célra én a gyerekeknek készített homokozóba szoktam a dugványokat elásni, mert februárban még úgysem homokoznak. 😀
A ribizli dugványozása
A ribizli dugványozása a szakirodalom szerint február végétől március közepéig a legideálisabb, de az utóbbi években melegedő időjárása miatt ez inkább már február elejétől március elejéig tartó időszakra módosult. A ribizli dugványozásához – mint fentebb is írtam – szükségünk van egy-három éves fás részre, amelyet metszőolló segítségével levágunk a ribizlibokorról. Törekedjünk arra, hogy a dugványozáshoz olyan ágat, vesszőt válasszunk, amely egészséges, egyenes és legalább öt rügyet tartalmaz (ha csúcsrügy is van, azt ne számítsuk bele az ötbe). A ribizlibokorról levágjuk az ágat az alsó rügy alatt vagy a kiszemelt ágat egy idősebb fás résszel együtt. A dugványozás előtt érdemes előkészíteni a talajt, mélyen felásni vagy felszántani, megforgatni és gondosan elmunkálni. Mármint ugye, ha szabadföldbe kívánjuk dugványozni, merthogy a dugványozást végezhetjük cserepekbe, vagy ahogyan a füge dugványozása cikkemben írtam a Fügés emberen, a PET palackos módszert is alkalmazhatjuk. A dugványozáshoz szükségünk lesz tehát valamilyen edényre, és ültető közegre. Ha szabadföldbe kívánjuk dugványozni, akkor edény nem kell, az ültetőközeg pedig adott, de ha túl tömör szerkezetű, akkor lazítanunk kell rajta.
Ribizli dugványozása szabadföldbe
Ha kertünk talaja tömör, akkor lazítsuk fel ásóval, és egy 30 x 30 centis részen a talajba keverjünk homokot, hogy javítsuk a vízelvezető képességét és szellősebbé, levegősebbé tegyük. A gyökeresedéshez ugyanis kell az oxigén is.
Ezután szúrjunk lyukakat a talajba, és dugjuk bele úgy a dugványokat, hogy a felső egy-két rügy kilógjon, majd kissé nyomkodjuk le a földet körülötte. Öntözzük be alaposan, és várjuk, hogy kihajtson. Egy-két hét alatt meg kell erednie. Ennyi, nem kell hozzá nagy tudomány.
Ribizli dugványozása cserépbe
Cserepekbe, vagy átlátszó PET palackokba is dugványozhatjuk a ribizlit. Az átlátszó edény előnye, hogy jobban szemmel lehet kísérni a folyamatokat. Ehhez egy PET palacknak vágjuk le a tetejét, majd töltsük meg háromnegyedig általános virágföld és homok 1:1 arányú keverékével. Dugjunk minden ilyen edénybe egy dugványt, majd óvatosan öntözzük be. Ha az aljára nem teszünk lyukat, akkor fedett helyen tároljuk, mert ha esik az eső, és nem tud hol kifolyni belőle a felesleges víz, akkor berohadhat.
Ha az edényeket kint hagyjuk, akkor arra ügyeljünk, hogy még február tájékán se nagyon érje közvetlen napfény. Illetve ebben az esetben nem kell rárakni a PET palack tetejét a páratartalom miatt. Ha bevisszük meleg helyre, akkor viszont a dugványok kiszáradását úgy előzhetjük meg, ha a PET palack tetejéről lecsavarjuk a kupakot, majd óvatosan vissza illesztjük a palack alsó részére. Így biztosított lesz a páratartalom is, és a meleg helyiségben pár nappal korábban számíthatunk gyökeresedésre.
Én ha lehetséges, azt javaslom, hagyjuk kint, és ott gyökeresedjen. A ribizli nem igényel a gyökeresedéshez olyan meleget, mint mondjuk a füge, és így később nem kell foglalkozni azzal, hogy kiszoktassuk a gyökeres növényt a benti klímáról a kintire. A ribizli dugványokkal történő szaporítása tehát nagyon egyszerű folyamat, és pár apróságot, ha szem előtt tartunk, nem is nagyon lehet elrontani. Ugyanakkor nagyszerű módja annak, hogy az anyanövénnyel minden tekinteten teljesen megegyező új növényt keltsünk önálló életre.
Honnan lehet ribizli dugványokat beszerezni?
Nos, idehaza kereskedelmi forgalomban dugványokat nem árulnak. Kertészetekben néhány általános ribizli fajta beszerezhető cserepes kivitelben, de ezek sajnos nem a legjobb fajták. Nekem közel 40 fajta ribizli- és egres fajtám van, amelyeket minden tavasszal megmetszem. Így általában február-március környékén nálam kaphatók ribizli dugványok, méghozzá igen értékes és idehaza ritkának számító fajtákról.
A dugványokat a Fügés ember facebook oldalon, illetve itt, a weboldalon fogom meghirdetni, ezért érdemes lehet a facebook oldalt követni, itt pedig feliratkozni a hírlevélre, hogy biztosan ne maradj le róla, amikor a korlátozott számú vesszőket meghirdetem eladásra. 👍
LEGYÉL TE IS KREATÍV KERTÉSZ TÁMOGATÓ!
A minőségi kertészeti és kertépítési szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a kertet, kerti munkát valamint a növényeket, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, kertet, növényeket kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! A kattintás átvezet a Fügés ember weboldalamra, mert a támogatásokat azon keresztül fogadom. Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő kávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Megjegyzés küldése