Martin mézalmácska (Amelanchier alnifolia) – fajtabemutató
A mézalmácska (így is nevezik még: kanadai áfonya, saskatoon bogyó, fanyarka) méltánytalanul nem kap elég nagy hangsúlyt a magyar kertekben, és nekem egyik fontos célkitűzésem, hogy egy kicsit nagyobb reflektorfényt kapjon. Ehhez pedig beszélni kell róla, mert a mézalmácska egy fantasztikus gyümölcstermő, amely annyira igénytelen, hogy bárkinek a kertjében képes megteremni nagyjából nulla gondozással.
Eközben apró liláskék bogyói – amelyek valójában aprócska almák igazából – kimondottan finomak, és nem csak külső megjelenésükben hajaznak az áfonyára (ezért is nevezik kanadai áfonyának is), hanem ízükben, és beltartalmi értékeikben is. Rossz hírét a nem nemesített alapfajtának köszönheti, mert azok bogyóinak íze nem annyira intenzív, mint a nemesített fajtáké, de itt és most nem megyek bele hosszan a mézalmácska fajok (Amelanchier ssp.) általános leírásába, mert az nagyjából mindegyik esetében ugyanaz. Akit érdekel, olvassa el a mézalmácskákról írt cikkem. A lényeg az, hogy aki szereti az áfonyát, az véleményem szerint szeretni fogja a nemes mézalmácskákat is (nálunk imádja az egész család). Ugyanakkor míg az áfonya elég kényes növény, hiszen erősen savanyú talajt igényel, meg hogy mindig legyen nedves a talaja, de ne legyen túl vizes, addig a mézalmácska köszöni szépen, jól érzi magát bármilyen talajon, és kiválóan megbirkózik öntözés nélkül az aszályos időszakokkal is. 😊
Martin mézalmácska bemutatása
A Martin mézalmácska az egyik leggyakori fajta a világon, amelyet a Thiessen fajta további nemesítésével állítottak elő. A Martin a legnagyobb termésű mézalmácska fajták közé tartozik, de nem csak ettől különleges. Érdekes sajátossága, hogy bogyó viszonylag egy időben érnek, és kereskedelmi szempontbőól ez igen nagy előnye. Emellett szezonindító fajta, mert az összes mézalmácska fajta közül ez a legkorábban virágzó, és legkorábban érő.
A Martin mézalmácska kék-fekete bogyóinak átlagos átmérője 1,4 cm körül van, és 8-12 szemes fürtökben rendeződnek. Egy bokorról nagyjából 7-8 kg-ot lehet szüretelni. Erős növekedésű fajta, elérheti akár 4 m magasságot, és az 5 m szélességet is. A napos, vagy félárnyékos helyeket kedveli a legjobban, és nagyon jól érzi magát mindennemű gondoskodás nélkül is. Teljesen jól viseli a forró, száraz nyarainkat, és meg sem kottyan neki az aszály sem. Hazánkban teljes mértékben télálló, terméseit pedig minden évben biztonsággal beérleli. Nem igényel növényvédelmet, bár néha a levéltetvek megtámadhatják. Fogyaszthatjuk frissen, de akár be is főzhetjük. Kiváló lekvár alapanyag. Emellett kipréselhetjük a levét, vagy akár gyümölcslevesbe is tehetjük. Süteményekbe is remek töltelék válhat belőle, de nálunk elsődlegesen frissen szedve fogyasztjuk, magába.
Mi van a mézalmácska belsejében?
Jelentős mennyiségű élelmi rostot, B2- és H-vitamint, vasat és mangánt tartalmaz, az áfonyához hasonlóan. Ugyancsak hasonló az antioxidánsok mennyisége, a fenolos vegyületek összes mennyisége 452 mg/100 g. A flavonolok mennyisége 61 mg/100 g, az antocianinok mennyisége 178 mg/100 g. A polifenolokból quercetint, cianidint, delfinidint, pelargonidint, petunidint, peonidint és malvidint tartalmaz.
Ugye, hogy mennyire fantasztikus? Ha még mindig olvasol, akkor minden bizonnyal felkeltettem az érdeklődésedet. Ha így van, akkor ne most zárd be a böngésző ablakot... 😊
Hol tudom beszerezni a Martin mézalmácskát?
Ha szeretnél biztos forrásból származó, fajtaazonos mézalmácska töveket beszerezni, akkor kukkants be Boldog Gyümi webáruházunkba. Kínálatunk nem állandó, de azért általában vannak mézalmácska növényeink is.
Ha pedig éppen nincsen, akkor sincs ok aggodalomra. Érdemes feliratkozni ránk minden felületen: eladó növényeinket a Fügés ember kertje és növényei facebook oldalon, illetve itt, a weboldalon fogjuk meghirdetni, ezért célszerű lehet a facebook oldalt követni, itt pedig feliratkozni a hírlevélre, hogy biztosan ne maradj le róla, amikor a korlátozott számú növényeinket meghirdetjük. 👍
Megjegyzések
Megjegyzés küldése