Eper ültetése magaságyásba
A családban mindenki nagyon szereti az epret, ezért már amikor megvettük a házat tudtam, hogy epret mindenképpen ültetni kell majd. Az elmúlt években többféle próbálkozás is volt az eperre. Próbáltunk nagyobb akasztós cserepekben folyton termő epret termeszteni csüngő eperként, de nem jött be. Próbáltuk ugyanezt nagyobb virágládákba, de ott sem jött be.
Jól hangzik a folyton termő eper, mert azt sugallja, ha ilyet ültetsz, akkor tavasztól őszig mindig lesz epred. És ez tulajdonképpen igaz is egy picike csúsztatással, amit sajnos egyik kertészeti katalógusban sem említenek. Mégpedig, hogy ezek az eprek tövenként mindig csak pár szemet érlelnek egy időben. Ez azt jelenti, hogy egy öt fős családnak legalább 100-130 tő ilyen eper kellene, hogy mindig legyen mindenki számára elegendő.
Sosem volt elegendő eprünk
Nekünk 22 tő volt cserepekben több éven át, de sosem volt annyi, hogy pár szemnél több jutott volna alkalmanként, fejenként. A katalógusok fotói, amin a sok inda mindegyike roskadásig van gyönyörű piros eprekkel, csak jól sikerült photoshop prezentációnak tűnt számunka. Az embernek csak utólag tűnik fel az is, hogy ezeken a fotókon mindig ugyanolyan gyönyörű pirosra érett eprek vannak. Pedig a gyakorlatban az epreken (főleg a folytontermőn) minden időben egyszerre vannak jelen virágok, picike eper kezdemények, éretlen, félérett és teljesen érett eprek is. Valahogy ez a csodszép fotókon nem köszön vissza sosem...
Aztán ott van az eper vízigénye, és tápanyag igénye is. Az eper igen szomjas/éhes növény, rengeteg vizet és tápanyagot igényel. Nem győztem locsolni folyton, mert cserepekben nehézkes az öntözés automatizálása, és hát egy cserépnyi földet ha reggel és délben is jól belocsol az ember, a nyári kánikulában estére akkor is porzik már. Ezért feladtam a cserepes folytontermő epres álmot, és új projektbe kezdtem.
Eper termesztése magaságyásban
Kitaláltam, hogy magaságyásban fogok epret termeszteni. Szétnéztem, milyen maradék faanyagunk van még a házfelújításból, és ahhoz mérten terveztem meg. Ebben a tervben már nem szerepeltek folytontermő eprek. Olyan epreket választottam, amelyeket az eperföldeken is ültetnek. Három fajtát választottam ki kipróbálásra, ezek a következők voltak: Elsanta, Florence és Clery. Ezekről jókat olvastam, így gondoltam, pont jók lesznek kipróbálásra, ha meg nem válnak be, majd egyszerűen lecserélem a töveket.
Találtam is néhány darab 10x10 cm-es, és néhány 15x15 cm-es gerenda maradékot, meg pár szál tetőlécet. Osztottam-szoroztam, és az jött ki, hogy tudok belőlük építeni egy belső méreteit tekintve 250x130x30 cm-es magaságyást, amelybe ugyan kicsit szorosan, de 40 tő epret szerettem volna belezsúfolni az említett három fajtából vegyesen. Nosza, neki is álltam a megépítésnek...
A magaságyás megépítése
Az egész azzal kezdődött, hogy kiválasztottam egy alkalmas területet a kertben, ahol sokat süt a nap, majd kijelöltem az alapját a magaságyásnak. A kjelölést követte a keret alatt körben 20 cm szélességben a fű eltávolítása, majd a talaj kiegyenlítése. A belső részen nem szedtem fel a füvet, mert úgyis geotextilt terítek alá, hogy a vakond ne túrhasson fel. Majd elhal alatta a fű. Ezt követte a geotextil leterítése, majd a keret összeépítése.
Tudom, hogy a kezeletlen fa korhad, de mivel olyan növényt ültetek bele, amelyről enni fogok, szóba sem jöhetett semmilyen kezelés, vagy festés. Ezt másoknak sem tanácsolom. Alulra úgy érdemes leteríteni a geotextilt, hogy az benyúljon a keret alá is, így az fixálja is azt rögtön. Amint összeraktuk, jöhet a töltés. Én kerti föld, és érett komposzt keverékével töltöttem fel az egészet, amit óvatosan tömörítettem is, hogy ne süllyedjen majd túl sokat.
Utolsó simítások, és a beültetés
Ezt követően kapott felülre is egy réteg geotextilt kifeszítve, majd azt lefogattam egy léckerettel. Mérőszalaggal feljelöltem, aztán csapózsinórral kicsaptam rá piros porral a sorokat és oszlopokat. Ehhez a művelethez jól jön, ha van aki segítsen, mert úgy sokkal könnyebb.
Azért nagy találmány ez a csapózsinór. 😁 Gyönyörű egyenes, párhuzamos vonalak a fekete felületen is. Már csak ki kell lyuggatni...
Ezt követően az epertövek leendő helyén tapétavágó késsel mindenhol ejtettem egy X alakú bemetszést a geotextilen, és szépen sorban oda ültettem be az epertöveket. Majd alaposan beöntöztem, és innentől kezdve nyár végéig rendszeresen öntöztem.
Mikor, és hogyan ültessük az epret?
Az eper telepítését a legjobb június-július környékén elvégezni, mert ezévben fejlődik ki az eper korona részében az összes jövő évi termés kezdeménye, és így van ideje fejlődni. Ültethetjük tavasszal is, de akkor az első évben sokkal kevesebb termésre számíthatunk. Én nyár elején elültettem az epreket, aminek sajnos az lett a következménye, hogy a brutálisan aszályos 2022-es nyarat nagyon megsínylették az eprek. Voltak tövek, amik el is pusztultak, de voltak olyanok is, amelyek az indái révén új töveket képeztek. Így végső soron nagyjából ott vagyok, ahol kezdtem, nem nagyon van hiány.
Ugyanakkor súlyos tapasztalattal lettem gazdagabb. A tetejére kifeszített geotextilt Lidl-ben vásároltuk, és az volt ráírva, talajszint felett is használható. Ebből az lett, hogy az UV úgy szétszedte nekem, hogy elfoszlott, és az egész ágyást benőtte a gaz, amit nem volt kis munka kipucolni. Utóleg meg szintén nem kis munka lesz a már meglévő eprek közé újra geotextilt teríteni, de majd megoldom valahogy. Minden esetre senkinek nem ajánlom a Lidl-ös geotextilt, mert nem UV álló sajnos...
Amit nagyon fontos még tudni az eper ültetéséről, hogy figyelni kell rá, hogy a korona rész ne kerüljön föld alá. Pontosan annyi rész kerüljön föld alá, ahol erednek a gyökerek. Se több, se kevesebb.
Az első eperszezon utáni tapasztalatok
Erről később fogok írni, mert az idei lesz az első szezon, amikor teremnie is kellene. De mindenképpen frissíteni fogom a cikket. Egyébként jó előérzeteim bannak. 😊
Megjegyzések
Megjegyzés küldése